Německo - 500 000 uprchlíků, se kterými se letos v Německu počítá, potřebuje střechu nad hlavou. A to s sebou nese i obchody s uprchlíky na úkor státu a daňových poplatníků.

 

-          Stále více hoteliérů objevuje obchod s uprchlíky a předělává své domy na ubytovací střediska.

-          Stále více obcí a měst je na tato ubytovacíc zařízení odkázaná

-          Také lidé nabízejí ubytování ve svých bytech

Jaké "zlatokopecké" poměry panují v této oblasti ukazuje následující příklad. Byt pronajatý ve městě Kassel by při pronájmu za cenu obvyklou v dané lokalitě přinesl majiteli měsíčně částku 700 euro za 105 metrů čtverečních. Pronajme-li majitel tento byt uprchlíkům (zprostředkovaně skrze obec), přísluší mu částka mezi 10 a 16 eury na uprchlíka a den. Při osmi lidech se tak majitelův příjem pohybuje mezi 2400 a 3800 Eur měsíčně. Byt musí být vybaven nábytkem a nádobím a jedná se o částku, ve které jsou započítány také energie a voda.

Toho dobře využívají podnikatelé v oblasti hotelů a jiných ubytovacích zařízení, kdy nabízejí své nevyužité a do té doby nerentabilní provozy za velké peníze zoufalým městům, které mají povinnost sehnat pro uprchlíky ubytování za každou cenu. Částky, které tito majitelé dostanou, tají.

Město Wörth na Dunaji platí za ubytování uprchlíků mezi 15 a 25 eur na den podle toho, zda se jedná jen o ubytování, nebo je zajištěno veškeré zaopatření. V případech, že je nutno uprchlíky ubytovat a je ubytovací nouze, může město zaplatit výjimečně i mnohem vyšší částky. Malý byt pro 5 lidí stál např. město Passau 3 000 euro za měsíc.

Uprchlíci jsou v Německu nejprve umístěny do Přijímacích zařízení, pak do společných ubytovacích zařízení. Zda a kdy se mohou odstěhovat do bytů, je v každé spolkové zemi řízeno jinak. V Bavorsku je to nejpřísněji regulováno, platí zde povinnost být v uprchlickém táboře.

Mnohé obce jsou ale závislé na nabídkách ubytování od privátních podnikatelů. Tam, kde mají problémy s nedostatkem hostů, teď mohou vydělat peníze na uprchlících. Často se jedná o objekty na samotě, kde uprchlíci nemají možnost navštěvovat kursy němčiny, hledat práci a není zde  možnost používat veřejné dopravní prostředky. Vzhledem k tomu, jak stoupá snaha obcí najít ubytování pro přidělované uprchlíky, snaží se toho majitelé objektů co nejvíce  využít a dobře vydělat – panuje zde "zlatokopecká" nálada.

Organizace Pro Asyl kritizuje masová ubytovací zařízení a je názoru, že uprchlící mají žít stejně jako ostatní lidé. Proto požadují otevřít privátní trh s byty i pro uprchlíky. Tvrdí, že z dlouhodobého hlediska to má být výhodnější než masová ubytovací zařízení.

Také stavebnictví profituje ze stále se zvyšujících počtů uprchlíků. Stavební požadavky – stavět rychle a robustně. To kupříkladu znamená, že se montují toalety z nerezu, podobné těm vězeňským. Takové smlouvy jsou pro firmy lukrativní. Příliv uprchlíků má na tento obor stejný  účinek jako konjunktura.

Nejen hoteliéři a stavební firmy vydělávají na uprchlících, ale i etablované firmy, které se specializují na provoz uprchlických zařízení – jako třeba firma European Homecare, která se stará o 50 ubytovacích zařízení a je tím největsí firmou na trhu. Její jméno je ale spjato se skandálem, když personál dozoru této firmy ubližoval uprchlíkům.

 

You have no rights to post comments

Submit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn