Indie - Většina indických muslimských žen je pro zákaz trojnásobného talaqu (muž, aby byl rozveden, řekne třikrát talaq). Studie zjistila, že 92.1% muslimských žen vyjádřilo jednoznačný nesouhlas s touto zaostalou praktikou. Případy, kdy došlo k ústnímu talaqu na sociálních sítích či aplikacích typu Skype, Whatsapp nebo přes emaily, pouze zvýšily jejich obavy. Tato studie byla uskutečněna v deseti státech, a to neziskovou organizací Bharatiya Muslim Mahila Andolan (BMMA), jež usiluje o reformu v muslimském osobním právu.

Většina zúčastněných žen je ekonomicky a sociálně "pod úrovní" a vdávaly se ve 18 ti letech. Mnoho z nich také dle výpovědí čelilo domácímu násilí. 73% dotázaných pocházelo z rodin, které ročně vydělávaly méně než Rs 50,000 a 55% se vdalo, když jim bylo 18 let. 82% nevlastní žádný majetek. 93% žen by dalo přednost zákonnému rozvodovému řízení a 83,3% se domnívá, že pokud dojde ke kodifikaci muslimského rodinného práva, budou mít větší šanci se domoci spravedlnosti. Muslimská společenství se doposud zvládly ubránit jak kodifikaci, tak jednotnému občanskému zákoníku, odmítáním vměšování se do náboženských praktik. BMMA se chystá s tímto problémem obrátit na vládu, Law Commission (Právní komisi) a National Commission for Women (NCW) (Národní komisi pro ženy).

Komentáře  

+2 #1 Aleš X 2015-08-22 16:47
Komu by se taky líbilo řídit se podle práva ze starověku. Je zajímavé, že sluníčkům toto vůbec nevadí - nebo jen trochu, na oko. :D

You have no rights to post comments

Submit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn