Sýrie - BBC News dnes večer přinesly informaci o syrské rodině poleptané yperitem. Jedná se o rodiče a jejich dcery ve věku 3 a 5 let. Rodina byla hospitalizována v pátek v provinci Aleppo v Sýrii s dýchacími potížemi, zanícenou pokožkou a zánětem spojivek hodinu poté, co okolí jejich domu v Marei zasáhl minomet. Po třech hodinách se jim na pokožce objevily puchýře a dýchací potíže se zhoršily. Personál nemocnice ošetřil jednotlivé symptomy pacientů a poté jim podal kyslík před cestou do specializovaného zařízení. Syrsko-americká zdravotnická společnost hovoří o celkovém počtu padesáti civilistů ošetřených v souvislosti s tímto chemickým útokem. 

Mluvčí jedné ze skupin místních rebelů, Shami Front, řekl deníku The New York Times, že polovina z padesáti min a dělostřeleckých střel obsahovalo yperit.

Již dříve v tomto měsíci vyřkla armáda Spojených států podezření, že Islámský stát použil chemické zbraně při útoku na Kurdské síly na severu Sýrie. Oznámení o útoku yperitem je také vyšetřováno v Iráku, kde jím měli být napadeni kurdští Pešmergové.
 
Americké úřady nedávno zveřejnily obavu, že Islámský stát může vlastnit yperit i navzdory prohlášení syrské vlády, že všechny zásoby byly zlikvidovány v rámci mezinárodních dohod po smrtícím útoku sarinem na předměstí Damašku 21. srpna 2013.
 
Yperit (zvaný také hořčičný plyn) je vojenský plyn, který byl použit Němci v první světové válce. Poprvé byl objeven Frederikem Guthrie v roce 1860, v roce 1916 jeho válečné použití navrhli němečtí chemici Wilhelm Lommell a Wilhelm Steinkopf. Patří do skupiny zpuchýřujících bojových látek, projevuje se leptáním sliznic. Yperit proniká oděvem a jeho působení se urychluje na vlhkých místech (podpaží, genitálie). Oběť má pocit, že cítí vůni česneku, což zapříčiňuje sloučenina alicin.

Komentáře  

+1 #2 sranda 2015-08-26 08:35
Když měli podězření, že používá chemické zbraně "strýček" Asad, tak z toho bylo celé "mezinárodní společenství (kdo to wtf je?!)" na větvi?

Tak co budou dělat teď?
+1 #1 pat 2015-08-26 06:57
Tak to je naprosto v pohodě, nevzrušujte se, provádí to spojenec USA a SAE. Jó, to kdyby použil Asad, to by byla jiná...

You have no rights to post comments

Submit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn