ČR, Německo - uprchlická zařízení Bělá pod Bezdězem, Heidenau, Dresden - Členové IVČRN Bikers division společně navštívili tři zařízení pro uprchlíky. Jedno v České republice v Bělé pod Bezdězem a dvě zařízení v Německu - stanový tábor v Drážďanech a problematické zařízení v bývalém obchodním domě Praktik v Heidenau. Začali jsme společným obědem v Bělé pod Bezdězem a poté se vydali k uprchlickému zařízení v Bělé ...

Bělá pod Bezdězem

 
Celé zařízení je obehnané plotem. Migranti jsou zavření uvnitř, ven nesmí. Na pořádek dohlíží ostraha. Člen ostrahy nám řekl, že novináři nesmějí ani projít branou... Vyptávali jsme se na různé věci a mladý muž nám řekl několik zajímavostí. 
 
 
Migranti v Bělé nesmějí na vycházky mimo areál. Od jiného bývalého člena ochranky víme, že migranti v Bělé se rozhodně nemívali špatně. Kromě televize měli k dispozici i různá sportovní zařízení, atd. Dle něj by snad migranti neměli chtít zařízení opustit. Jaká je situace ale nyní, nevíme přesně, protože zařízení je přeplněné.
 
V Bělé jsou též dle aktuálních informací migranti nemocní. Proto se politici drží při oficiálních návštěvách jen na okraji zařízení a nesetkávají se s migranty. Přesné specifikace nemáme, ale imigranti mají onemocnění různá - i proto jsou uzavření na izolovaných pokojích.
 
Další zajímavou informací byla odpověď na otázku provozování islámu v zařízení. Migranti (tedy islámská část, což je drtivá většina) se modlí pětkrát denně. Dříve to tak nebývalo, nyní ano. Tuto změnu si lze vysvětlovat dvěma způsoby. 1) muslimů je na jednom místě větší množství, jejich náboženské zvyky nabývají na důležitosti, 2) bojí se se nemodlit. Takové vysvětlení se alespoň objevilo při naší konverzaci. Otázkou zůstává, proč by se muslimové báli nemodlit se pravidelně pětkrát denně. A tady je odpověď jen jedna - někdo na dodržování islámu dohlíží. Můžeme si představit, kdo v islámské komunitě natolik ortodoxní, že se jej ostatní muslimové bojí tak moc, že se začnou všichni pravidelně modlit. ?  ... Dokonce i poslední ramadán dodržovali v Bělé údajně všichni muslimové.
 
 
Heidenau - Německo
 
Dále jsme se na motocyklech vypravili do Heidenau v Německu - zařízení, kde v nedávné minulosti došlo ke dvěma větším potyčkám, zařízení, které navštívila sama německá premiérka Merkelová. Jeli jsme podle GPS navigace. Už jsme byli nedaleko, když první v koloně na křižovatce ukazuje, že zařízení musí být na levé straně. Odpovídám mu? "Tak musíme zahnout." On ale opatrně naznačuje: "Neblbni, za náma jsou policajti. Pojedeme rovně a pak to otočíme, nechci tady někde hodinu vysvětlovat, co tady pohledáváme." Argument zněl možná logicky, ale v tom přijíždějí další policejní dodávky a já mu říkám: "No ono to asi s těma policajtama nebude tak horký. Koukej - tady jede další dodávka a támhle další a další.." 
 
 
Dodávek okolo zařízení pro migranty jsme viděli asi sto. A všechny plné policistů. 
 
 
 
Udělali jsme kolečko okolo domu mezi zařízením a parky, ve kterých se migranti zdržují a diskutují, posedávají, postávají, hrají fotbal s petlahví.
 
 
Takový malý Blízký Východ v Německu. Místních obyvatel jsme příliš neviděli. S jedním párem jsme mluvili před obchodním domem naproti centru pro migranty - byli trochu plaší. Jen ukázali, kde zařízení je a rychle sedali do automobilu. I toto parkoviště, oddělené od centra pro migranty čtyřproudovou silnicí, bylo hlídáno desítkami policistů. I přilehlý travnatý kopec, i parkoviště z druhé strany. Celé okolí bylo zabezpečeno, jakoby se policie snažila zabránit nějakému velkému konfliktu. Ani my se necítili úplně bezpečně, raději jsme fotili z bezpečného povzdálí. 
 
 
V Heidenau jsme se dali do řeči s jedním z přítomných policistů. Rozhodně šlo o jednoho z nejsympatičtějších německých policistů, které jsem za svůj život potkal. Po krátké chvíli bylo zřejmé, že jsme na "stejné straně". Ptali jsme se, proč je tu tolik policistů. Dle policisty jsou důvodem nejen proběhlé potyčky, ale také zájem politiků a snaha ukázat, že německá vláda koná.
 
 
Ptali jsme se, jak se na problém dívají místní, jestli jsou kupříkladu pro uzavření hranic. Policista nám řekl: "Běžte a zeptejte se jich. Pravděpodobně devadesát procent by vám řekla, že ano. Tenhle problém je třeba řešit. To ale nejsou naši politici. Ti říkají něco úplně jiného. To víte, tady v Německu, kdybyste jen řekli, že 'tohle je problém', okamžitě o vás řeknou, že jste naci." Policista nám řekl, že Německo má v současné době obrovské přírůstky migrantů, podle současných čísel vychází na milion za rok. Za oboustranného porozumění jsme poděkovali za příjemný rozhovor, udělali několik fotografií a vydali se do centra Drážďan.
 
 
Drážďany
 
 
V Drážďanech je zařízení pro uprchlíky kousek od centra města. Nedaleko vlakového nádraží se rozkládá stanové městečko. Je oplocené a i tady jsme v okolí potkali migranty volně se procházet po městě. V tomto zařízení jsme měli možnost udělat několik fotografií zevnitř.
 
 
 
 
Prostě jsme prostrčili ruku s telefonem skrze hadrový plot a fotili. Přijeli jsme právě na vydávání večeří.
 
 
 
Jak je vidět, iluze, že by v uprchlických táborech žily rodiny s dětmi, je opravdu jen iluzí. Žen a dětí je tu opravdu minimum.
 
 
Pak jsem vylezl na kopec a udělal ještě fotografii z kopce. Jeden z imigrantů mi vesele mával. Mávání jsem i s trpkým úsměvem opětoval. Jsme přece lidé, humanisté a oněm migrantům přejeme dobrý život. A oni jsou šťastní. Na zdi přilehlého domu jsme viděli nápis "Germany thank". Jen doufejme, že i Němci budou šťastní, až třeba za tři týdny klesne ve stanových městečkách teplota přes noc k bodu mrazu.
 
LV

You have no rights to post comments

Submit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn