UK - The Telegraph  napsal Steven Swinford, Senior Political Correspondent 16. 2. 2014 - "Významnou a rostoucí" hrozbu představuje až 250 džihádistů s britskými kořeny, varuje ministr vnitra. Británie čelí "významné a rostoucí" hrozbě 250 džihádistů britského původu, kteří byli cvičeni a bojovali v Sýrii a nyní se vrátili domů, varuje ministr. James Brokenshire, ministr vnitra, řekl, že bezpečnostní služby čelí "velkému problému" pro "dohlednou budoucnost" ze strany "džihádských turistů". Jeho komentáře přišly v souvislosti s tím, že bezpečnostní složky nyní ...

monitorují až 250 osob, tedy pětinásobek dříve hlášených počtů. Podle listu Sunday Times /According to The Sunday Times (£)jsou mezi nimi zastánci tvrdé linie, kteří bojovali v Afghánistánu a Pákistánu.

 Během loňského podzimu bezpečnostní služba MI5 společně s policií zastavily vážné spiknutí. Jeden džihádista - "navrátilec", plánující ozbrojený útok v bombajském stylu v centrálním Londýně byl v souvislostí se spiknutím uvězněn.

V neděli ministr Brokenshire uvedl pro BBC, že hrozba ze strany džihádistů, kteří cestovali do Sýrie, bude trvat "mnoho, mnoho let."

Řekl: "Zůstaneme ostražití vůči nebezpečí návratu některých osob. Myslím, že na potenciální hrozbu ze Sýrie zůstaneme zaměření mnoho, mnoho dalších let." Se Sýrií je různými způsoby spojen významný a stále rostoucí podíl práce bezpečnostních služeb a policie.

"To je důvod, proč jsou ostražití, proč podnikají dané kroky v příhraničí a proč monitorují cestování mezi Británií a Sýrií.  Tímto způsobem chrání národní bezpečnost a předávají justici osoby zapojené do terorismu nebo podobných aktivit."

Řekl, že v Sýrii nyní bojuje asi 2000 bojovníků z Evropy, z toho v řádu "nižších stovek" z Británie.

Řekl: "Sýrie se bohužel stala největší džihádistickou destinací na světě a situace na tom území vypadá tak, že lidé, kteří tam jedou za ryze humanitárními účely, se mohou dostat do situací, které prostě neočekávali."

"Je to velmi proměnlivé. Lidé se mohou dostat do těch teroristických organizacích, které zabíjejí civilisty. Opravdu, na těchto místech mohou být radikalizováni, takže jde o extrémně proměnlivý obrázek."

 

Napsal: Steven Swinford, Senior Political Correspondent, Telegraph.co.uk

 

 

You have no rights to post comments

Submit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn