Rakousko, Vídeň – ...více jak 2/3 Syřanů mají pouze základní vzdělání. Pouze 7% z nich jsou vysokoškolsky vzdělaní. Ještě horší je situace u druhé největší skupiny - osob z Afghánistánu. Z 4221 Afghánců je jen 40 vysokoškolsky vzdělaných a více než 90% z nich má pouze povinné základní vzdělání. Navíc v afghánském školství obecně mají "jiné" standardy. Kupříkladu syrský lékař musí v Rakousku zažádat o nostrifikaci studia na rakouské lékařské univerzitě. Poté je zkoušen v německém jazyce z oblasti medicíny. Zatím podalo žádost o nostrifikaci v tomto roce 6 lékařů ze Sýrie.....

Ministr sociálních věcí Rudolf Hundstorfer (SPÖ) oznámil, že by si dovedl představit otevření rakouského pracovního trhu pro žadatele o azyl. Oproti Německu a dalším zemím EU smějí v Rakousku žadatelé o azyl pracovat teprve po obdržení pozitivní odpovědi na žádost o azyl. A tento proces trvá někdy i měsíce.

Proto Hundstorfer podporuje návrh Jean-Claude Junckera – okamžité právo na práci pro žadatele o azyl. Podle něj je důležité, aby žadatelé o azyl nemuseli sedět doma. 

Německá ministryně práce Andrea Nahles odhaduje dodatečné náklady na integraci uprchlíků pro rok 2016 ve výši 1,8 – 3 miliardy euro. V Rakousku ještě počítají. Agentura Arbeitsmarktservice (AMS) vysvětlila, že není možné dodatečné finanční náklady vyčíslit. Ale její vídeňská ředitelka, Petra Draxl, požadovala již v dubnu dodatečných 50 milionů eur. A od té doby se příliv uprchlíků výrazně zvýšil. Od konce srpna pořádá AMS ‘‘kontrolu kompetence u uznaných uprchlíků pro jejich pracovní začlenění‘‘. Tím se má objasnit jejich pracovní kvalifikace. Jedná se ale zatím jen o 1000 účastníků.

Začátkem září se tato agentura starala v celém Rakousku o 17 897 lidí se statusem azylanta nebo podobným ochranným statusem, což bylo o 53,8% více než v loňském roce. Z tohoto počtu pocházelo 5007 lidí ze Sýrie. Více jak 2/3 Syřanů mají pouze základní vzdělání. Pouze 7% z nich jsou vysokoškolsky vzdělaní. Ještě horší je situace u druhé největší skupiny - osob z Afghánistánu. Z 4221 Afghánců je jen 40 vysokoškolsky vzdělaných a více než 90% z nich má pouze povinné základní vzdělání. Navíc v afghánském školství obecně mají "jiné" standardy. Kupříkladu syrský lékař musí v Rakousku zažádat o nostrifikaci studia na rakouské lékařské univerzitě. Poté je zkoušen v německém jazyce z oblasti medicíny. Zatím podalo žádost o nostrifikaci v tomto roce 6 lékařů ze Sýrie.

Většina uprchlíků, kteří jsou lépe vzdělaní, pokračují do Německa, kde mají 600 000 volných míst na trhu práce. Jedná se především o místa v gastronomii, v pečovatelských domech, klinikách a v oblasti řemesel. V Rakousku je evidováno jen 32 000 volných pracovních míst a je evidováno 384 585 nezaměstnaných.

Ale i v Německu zmiňují očekávání, že by uprchlíci mohli být integrováni do pracovního trhu poměrně rychle. Německá spolková agentura zahájila začátkem roku 2014 program Early Intervention, ve kterém měli být žadatelé o azyl připravováni na pracovní život. Začleněno bylo 800 účastníků, ale úspěch není veliký. Do konce srpna našlo zaměstnání jen 46 účastníků a 13 bylo přijato "do učení". "Učastníci potřebují více času, protože jsou traumatizováni a musí se nejprve naučit německy‘‘, řekla mluvčí pracovní agentury.

V Německu se předpokládá, že integrace jednoho uprchlíka do pracovního trhu může stát 10 000 euro – jedná se o náklady na vzdělání a jazykové kurzy. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére, předpokládá, že integrace nových uprchlických skupin bude těžší, než u dřívějších migrantů. Počítá s podílem 15 – 20 % analfabetů u dospělých uprchlíků.

 

Komentáře  

+3 #5 Nemamradnemce 2015-09-22 12:20
ty woe 10tisic ojro na jednoho a nam ten jejich slavnej Arbeitsmarkt pred nasim vstupem do slavny EU zavreli ... zmetci
+2 #4 jankoko1 2015-09-17 22:56
Cenzura všude. Jsme opravdu "demokratická společnost".
+3 #3 jankoko1 2015-09-17 22:30
Velmi pochybuji o IQ politiků EU, kteří zastávají velmi dobře placené posty. Člověk by očekával, že mají kvalitní vzdělání a velké zkušenosti. OMYL!!!!!!!!!!! !!
+15 #2 Jarmila 2015-09-11 22:46
To si fakt mysleli tam nahoře, že se chtějí vzdělávat nebo nedej Bůh pracovat. tak nevím, kdo z nich má větší IQ :lol: :l :lol: :P
+11 #1 Honza 2015-09-11 09:42
už vidím, jak Abdul Mohamrd Habažíží bude v automobilce u pásu montovat auta, aniž by si vynutil 4x 30ti minutovou přestávku na mlácení hlavou o zem.
Kdo by za něj doma mlátil ženu?

You have no rights to post comments

Submit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn