Pakistán - Nejvysší soud v Pakistánu koncem července 2015 odložil popravu křesťanky Asia Bibi obviněné za urážku proroka Mohammeda. Asia Bibi, která již skoro pět let čeká na svoji popravu, bylo uděleno povolení se odvolat. Zatím nebylo stanoveno, kdy se stání bude konat. Popírá, že urazila proroka Mohammeda a říká, že byla muslikou obviněna, a to kvůli osobní rozepři. Rouhání je v Pakistánu velice citlivé téma - kritici tohoto zákona tvrdí, že často dochází k jeho zneužití a jsou jim řešeny osobní spory, hlavně s lidmi z menšin.

Shaimaa Khalil z Islamabádu řekl, že je to poprvé, kdy se v tomto procesu objevil záblesk naděje pro Asia Bibi. Byla první ženou, která byla v Pakistánu odsouzena k smrti na základě zákona o rouhání a její proces je jedním z nejkontroverznějších v Pakistánu. Tisíce lidí včetně imáma z její vesnice proti ní protestovalo a řeklo, že kdyby náhodou byla propuštěna, tak ji zabijí.

Asia Bibi při soudním líčení

Po odložení trestu byla jejímu otci Soran Masihovi odepřena návštěva jeho dcery. Rodina Asia Bibi uspořádala petici proti tomuto rozhodnutí. Na konci srpna rozhodl pakistánský soud o možnosti návštěv pro Asia Bibi jejím otcem a rodinou, o čemž informoval média právník rodiny. Manžel Asia Bibi a její čtyři dcery se schovávají, mnohokrát jim bylo vyhrožováno smrtí. V Pakistánu doposud nikdo nebyl odsouzen k smrti pro rouhání, i když někteří lidé obviněni z rouhání byli zlynčováni k smrti davem. Od devadesátých let spousty křesťanů bylo odsouzeno ze znesvěcení svaté knihy Koránu nebo z rouhání jako je urážka proroka Mohammeda.

Přesto, že mnoho z nich bylo odsouzeno k smrti nižšími soudy, hodně rozsudků bylo zrušeno kvůli nedostatku důkazů. Muslimové představují většinu stíhaných, následovaní menšinou Ahmadíjců (což je také sekta hlásící se k islámu).

Je také možné podepsat petici za milost pro Asia Bibi http://www.callformercy.com/

 

Komentáře  

0 #1 jaroslav valastan 2015-09-19 11:18
Ta by měla dát exercice "papeži" vatikánské kurii. nedivím se že nejpokornější "papež" uprchl před jejími příbuznými, kteří se sním chtěli setkat

You have no rights to post comments

Submit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn