OSN, New York - Argentinská prezidentka Cristina Fernandez de Kirchner obvinila v pondělí na půdě OSN Spojené státy americké z nepřímé podpory nukleárního programu Islámské republiky Írán. Konkrétně ze snahy vlády současného prezidenta Baracka Obamy přimět Argentinu v roce 2010, aby dodávala Íránu jaderné palivo. Část vyjádření argentinské prezidentky: "V roce 2010 navštívil Argentinu Gary Samore, tou dobou hlavní poradce Bílého domu pro jaderné záležitosti. Přijel se na nás podívat do Argentiny s misí. S cílem. Argentina dodávala palivo Teheránu v roce 1987, v období první demokraticky zvolené vlády. Pod kontrolou IAEA, mezinárodní organizace kontroly zbraní a jaderné regulace dodávala Argentina palivo pro reaktor zvaný "Teheran". V roce 2010 Gary Samone vysvětlil našemu ministru zahraničních věcí Hectoru Timermanovi, že Teherán, který se nachází pod tíhou vyjednávání o tom, aby zastavil obohacování uranu, nebo uran obohacoval méně, tvrdí, že bohatý uran na provoz reaktoru "Teherán" je nutný a tato skutečnost samotnému vyjednávání brání. Takže se přišli zeptat nás, jestli bychom Islámské republice Írán mohli dodávat jaderné palivo. Rohani tou dobou ještě nebyl ve funkci. Prezidentem byl ještě Ahmadínežád, když se začalo s vyjednáváním."
 
Prezidentka Cristina Fernandez de Kirchner dodává, že poté, co argentinský ministr zahraničních věcí požadoval písemnou dohodu, aby byla Argentina chráněna, Gary Samore zmizel a už se neobjevil.
 
Argentinská prezidentka doplnila, že současný prezident Íránu Hasan Rúhání se na půdě OSN setkal jak s americkým prezidentem Barackem Obamou, tak s americkým ministrem zahraničních věcí Johnem Kerrym, tak také třeba s brazilskou prezidentkou Dilmou Rousseff. 
 
Celý rozhovor v originálním znění s prezidentkou Cristina Fernandez de Kirchner najdete ZDE: http://www.cfkargentina.com/entrevista-de-cristina-fernandez-de-kirchner-para-c5n-con-gustavo-sylvestre/

Komentáře  

+1 #1 Samboush 2015-10-04 19:25
Na stavbě, projektování jadernejch elektráren se podílela nejedna firma z ČR. To, že pak přišlo embargo, je věc jiná. Pro USA lepší, když si sám Irán nebude obohacovat Uran. Tzn nebude dále pokračovat ve vývoji technologií obohacování a tam mu amík chtěl dodat palivo. Udělal by to sám, ale vypadalo by to blbě.

You have no rights to post comments

Submit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn