Švýcarsko - V prostoru severozápadního Švýcarska se právě koná cvičení „Conex 15“. Jedná se o největší vojenské cvičení švýcarské armády za posledních několik let. Cvičí se v pozemní obrany státu. mimo jiné i ochrana švýcarské hranice a výstavba vojenského tábora. Až do přespříštího pátku v prostoru mezi Basilejí, Solothurnem a Sursee LU a Wohlen AG je v nasazení 5000 příslušníků armády. Ve spolupráci s civilními silami se cvičí například obrana přístavu v Muttenz, obrana elektrárny a kanalizace v Birsfelden a jaderné elektrárny v Leibstadtu. Zajistit hranice, zvládnout požár a postavit tábor. 
K tomu se ještě přidají nasazení ve spolupráci s hraniční stráží na švýcarsko-francouzské hranici západně od Basileje a ve spolupráci s celnim inspektoratem v Basileji – Sv. Jakob. Přes řeku Aeru u Boningenu a Flumenthalu i přes jiné řeky se stavi mosty a přejezdy. 
 
V prostoru Spittelberg se nacvičuje otevření(?) ulice a odstranění překážek s pomocí trhavin a stavebních strojů. O vojenskou a civilní spolupráci je zájem, nacvičuje se zvládnutí případného velkého požáru v Migros-zentru Neuendorf. V Ballwil zvládlo kolem 250 lidí úkol, postavit v rámcí 24 hodin tábor pro cirka 50 osob.
 
Realita téměř předběhla scénář cvičení.
 
Mnohé, co se během několika let plánovaného branného cvičení připravovalo, odpovídá mezitím téměř skutečnosti. Především předpoklad, „že se etnická napětí vyvinou ve velké proudy migrantů mířící do Švýcarska“ není příliš vzdálené od současné reality.
 
Avšak tento scénář by se neměl v prúběhu braného cvičení více rozvíjet. Náčelník divize Andreas Bölsterli, velitel regionu 2, k tomu řekl v úterý v Zofingen při tiskové konferenci „Nemá to se současnou situací co dočinění, nýbrž to mělo sloužit jako výchozí situace, pro vypracování daných cvičení“.
 
Pokud k něčemu takovému dojde, lze potom čerpat ze zkušeností, které byly získány v rámci cvičení, řekl Bölsterli. Mělo by jít o to, trénovat spolupráci s opravdovými partnery na reálných místech, řekl Bölsterli ke skutečnosti, že jeho jednotka u „Conex 15“ cvičí na takovém území, ve kterém by v případné situaci býval byl reálně nasazen.
 
Výstava a slavnostní pochod
 
Obyvatelstvo bude o nasazení 5000 vojenských příslušníků jen málo slyšet a vidět, protože jednotlivé části jednotek jsou rozmístěny na velkém území, zaznělo na tiskové konferenci. Avšak obyvatelstvo bude do cvičení zapojeno.
 
Na v současné době nepoužívaném logistickém stanovišti v Muttenz se představí pozemní regiment 2 v rámci výstavy i zájmovým kruhům. Výstava se bude konat od 19. do 22. září.
 
25. Září září bude „conex15“ v Zofingen AG ukončen vojenskou přehlídkou. Kolem 1800 příslušníků armády a 500 vozidel se budou předvádět od 14 do 16 hodin na objízdné trase východně od centra. Ke krátkému nasazení přijde i švýcarská hlídka (Patrouille). Očekává se kolem 5000 diváků.
 
-- 
Ladislav Vrabel

You have no rights to post comments

Submit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn