Polsko - 7 000 vojáků, 700 tanků a bojových vozidel a především civilní zálohy se účastní velkého vojenského cvičení v Polsku. Nácvik vychází z představy zhoršující se situace: "Vojáci budou cvičit obranu země. Všechno se samozřejmě děje v imaginární skutečnosti: nastala krizová situace, ta se zhoršovala, až bylo nutné nasadit ozbrojené síly,“ vysvětluje scénář cvičení podplukovník Marek Petrzek. Podle zpravodaje ČRo Víta Pohanky je v Polsku je trendem, že civilisté tráví volné víkendy tím, že se připravují na případnou službu v armádě a armáda nyní právě tyto civilisty začlenila do mezinárodního vojenského cvičení, kterého se účastní vojáci ze čtyřech zemí.

Polsko nejen že armádu často a důkladně cvičí, ale na obranu jde také stále více peněz z rozpočtu státu. Polsko dává v přepočtu na obyvatele na obranu zhruba o 60% víc než Česká republika a rozpočty na obranu se v Polsku budou zvyšovat. Už v příštím roce chce Polsko vyčlenit na zbrojení přes dvě procenta HDP. S tímto směrem souhlasí nejen politická scéna napříč svým spektrem, ale také široká veřejnost.

** Ilustrační foto použité v článku bylo staženo ve spojení na email, protože údajný autor fotografie LARP cvičení si nepřál jeho použití.

 

 

You have no rights to post comments

Submit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn