Itálie - Sicilská policie mezi žadateli o azyl zachráněnými na moři u ostrova Lampedusa odhalila nebezpečného teroristu. Tunisan byl v Itálii v roce 2007 odsouzen na sedm let za rekrutování sebevražedných atentátníků a přípravu útoků. 

Tunisan Mehdi Ben Nasr byl vůdcem italské džihádistické buňky, která rekrutovala sebevražedné atentátníky v Evropě a posílala je do Iráku a Afghánistánu. Po zatčení v Itálii v listopadu 2007 strávil sedm let ve vězení a byl vyhoštěn.

Do Evropy se nyní pokusil dostat mezi 200 migranty zachráněnými na moři u ostrova Lampedusa, kteří připluli z Libye. Pod falešným jménem Mohamed Ben Sar žádal o politický azyl, odhalily ho otisky prstů. Byl předán do rukou tuniských úřadů. Lokální tiskové zprávy naznačují, že se místní orgány pokoušely zakrýt incident, aby se zabránilo panice.

Evropští lídři popírají, že by existovaly důkazy o džihádistech využívajících uprchlickou krizi k tomu, aby se vydávali za migranty. Zpravodajští analytici však varují, že tito bojovníci by mohli využít migrační trasy z důvodu utajení, identifikace úřady v Řecku či Itálii nemusí být dostatečná. Po případu vraha z tuniské pláže je toto další důkaz, že teroristé migrační trasy využívají a je jen otázkou náhody, pokud je v chaosu přeplněných azylových zařízení někdo dokáže odhalit.

 

You have no rights to post comments

Submit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn