Další země, která letos zakázala oslavy vánoc. Po Brunejském království, kde žije třetina nemuslimů a slavení vánoc je zde zakázáno pod trestem odnětí pěti let, Tádžikistánu, kde platí zákaz slavení vánoc i ve školách i na veřejnosti, zakázalo vánoce i Somálsko: „Varujeme před oslavami Vánoc, které jsou jen pro křesťany," prohlásil ve státním rozhlase představitel ministerstva náboženství šajch Muhammad Chajrú. „Je to věc víry. Vánoční svátky a halas kolem nich nemá nic společného s islámem," dodal. Ministerstvo náboženství podle něj rozeslalo dopisy policii, bezpečnostní zpravodajské službě a úředníkům v hlavním městě Mogadišu, v němž jim dává pokyn „zabránit vánočním oslavám". Vánoce jsou ale značně pozměněné i v Evropě a USA. V britském Glasgow byly zrušeny oslavy vánoc na hlavním náměstí kompletně, V Birminghamu byl zadržen trhovec, který přehrával na náměstí koledy, protože je to zde zakázáno. Zákaz veřejného projevu vánoc platí od roku 2013 ale také třeba v berlínské čtvrti Kreuzberg.

 

V USA v Montgomery v Marylandu přejmenovali letos vánoční prázdniny na "winter break" - "zimní pauzu" a James Madison University ve Virginii zakázala křesťanské kapele Hymn zazpívat koledu "Marry, did you know?" na koncertní výroční akci s názvem "tree lightening" - rozsvěcování stromu.

Vánoční trhy byly leckde (po vzoru Německa) přejmenovány na "zimní trhy" a kupříkladu v Praze bylo zrušeno oblíbené, veřejné rozsvěcování vánočního stromu na Staroměstském náměstí.

U nás to zatím není tak hrozné, jako jinde na světě. Takže vám přejeme šťastné a veselé vánoce, dokud ještě můžeme. 

You have no rights to post comments

Submit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn