Malaysie  - V Malaysii probíhá kauza kolem pork-free označení (bez vepřového) a halal označení. Jedná se o cedulky v podnicích, kde se prodává jídlo. Na cedulkach je napsáno - neservírujeme vepřové maso, no a tyto cedulky vyvolávají zmatek mezi muslimy, kteří si myslí, že se jedná o halal potraviny (halal znamená v islámu správné/dovolené). Ale halal potraviny musí mít státní certifikát, jinak nemůžou být považovány za halal, protože halal není pouze o vepřovém mase, ale musí odpovídat postupům a nařízením dle islámského práva šaría.

Místní právníci říkají, že samotné cedulky "pork free (bez vepřového)" neporušují zákon. Ministři si myslí opak. Právníci tvrdí, že to určité neporušuje třetí paragraf, který definuje co je halal, protože tato cedule nemá co dočinění s náboženstvím a zmíněné podniky by neměly byt pokutovany, za to že nejsou halal. Pokutu by obdržely v případě, ze budou servírovat vepřové. Někteří říkají, že je možné, že to porušuje paragraf o halal potravinách, záleží na jednotlivých případech. A to v případech, že je tam pravděpodobnost, že to mate muslimy, aby si mysleli, že je to halal.

 

Podle jednoho pracovníka ministerstva by podniky měly být pokutovány za pokus mást muslimské zákazníky. Národní tisková agentura Bernama citovala vyjádření ministerstva Datuk Seri Zainuddin Hamzaha, který pronesl vyjádření, že bude vybráno a definováno konkrétní označení, aby nedošlo k záměně označení "pork free" a halal u restaurací.

Příklad můžete shlédnout na hodnocení čínské PORK FREE restaurace, která ovšem není halal. Muslimští návštěvníci nejsou spokojení a vadí jim například prodej piva. (Alkohol je HARAM, tedy zakázaný)
http://www.tripadvisor.com/ShowUserReviews-g298570-d1110551-r123059666-The_Spring_Garden-Kuala_Lumpur_Wilayah_Persekutuan.html#or0

Malaysie má na počet obyvatel zastoupení mezi 60-70% muslimů.

You have no rights to post comments

Submit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn