Praha/Žižkov, 8. 3. 2016 - Dvouhodinová diskuze zastupitelstva Prahy 3 o autonomním sociálním centru Klinika skončila aniž by měla šanci formálně začít. Zastupitelé neodhlasovali schválení zařazení tématu na program jednání. Několik desítek přítomných zástupců Kliniky ani dvanáctičlenný zastupitelský klub Zelených a KDU-ČSL neprošel přes tvrdou koaliční zeď. Nepomohl ani potlesk, pískání, dupání ani výkřiky hrubých vulgarismů. Nepomohly ani výzvy opozičního politika Haupta (Ž(n)S) k páchání protizákonné činnosti ve jménu dobra. Nepomohly ani skvělé herecké výstupy Matěje Stropnického (Ž(n)S). Nepomohly ani opakované urážky starostky Hujové (TOP09) ze strany zastupitelů (Ž(n)S).Praha 3 oficiálně nepodpoří budoucnost centra Klinika. Starostka Hujová zůstala sedět jako skála a celá koalice dodržela dohodu, že program jednání neodhlasuje. A jak se má vlastně celá situace z hlediska legislativy a politické vůle?

Budova, jíž ilegálně obývají lidé hlásící se k autonomnímu sociálnímu centra Klinika, je ve vlastnictví státu. Ten byl již v roce 2013 a 2014 vyzván starostkou Hujovou k využití chátrající budovy, kterou začínali okupovat bezdomovci. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových i ministerstvo financí na základě podnětů starostky Hujové připravilo privatizaci objektu, který měl být ve výběrovém řízení prodán. Úřad pro zastupování státu byl připraven výběrové řízení završit do konce roku 2014, kdyby jej ovšem nezačali ilegálně užívat squateři již v listopadu 2014. Stát i s podporou městské části Prahy 3 uzavřel nájemní smlouvu se soukromou osobou na dva roky. Autonomní centrum klinika totiž nemá žádnou právní subjektivitu. Nyní smlouva vypršela a po stížnostech občanů žijících v okolí radnice již projekt Kliniky podporovat nechce. A koalice má svou zeď argumentů postavenou na silných základech - v nezkolaudovaném objektu, tedy bez revizních zpráv o stavu elektřiny, požární zprávy a bez schválení ze strany hygieniků, je provozována kavárna, kino (které neplatí poplatky za autorská práva), různé workshopy a dokonce tu lidé i bydlí. Největším problémem by ale mohlo být, že zde byli a možná i jsou ubytováváni ilegální uprchlíci. O tom ale na jednání zastupitelstva nepadlo ani slovo. Příliš politicky nekorektní?

 
Místostarosta Alexandr Bellu (ODS) plamenitě zmiňoval výhrůžky zabitím na sociálních sítích, které dostal poté, co jeho kolega zastupitel Stropnický vyzval příznivce Kliniky, aby mu psali. Řekl, že se nenechá citově vydírat ani zastrašovat a už vůbec nechápe, jak na půdě zastupitelstva vůbec může nějaký zastupitel nabádat k ilegální činnosti. 
 
Jednání navštívila i předsedkyně pražského uskupení BPI Jana Borkovcová nebo třeba sociolog Petr Hampl. 
 
Veřejnost byla zastoupena oběma stranami. Lidmi bojujícími za kliniku i lidmi, kteří s ilegální činností Kliniky nesouhlasí. A jak jste mohli poznat, kdo z veřejnosti přišel podporovat Kliniku a kdo opačnou stranu? Jednoduše. Pokud jste viděli ušmudlaný palestinský šátek, špinavé ruce, vlasy nebo oblečení, pak tito lidé tleskali Matěji Stropnickému. Pokud jste viděli někoho spíše konzervativněji oblečeného a upraveného (a nepokřikoval, neštěkal a obecně se nechoval podivně), pak šlo pravděpodobně o někoho, kdo centrum Klinika a její aktivity úplně nepodporuje.

 

You have no rights to post comments

Submit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn