Španělsko - El País, napsal Jesús Duva 17. 2. 2014 - Asi třicet tisíc budoucích migrantů ze subsaharské Afriky nyní táboří v Maroku. Doufají, že se dostanou do Španělska přes jeho severoafrická města Ceuta a Melilla. Tak praví policejní zdroje, jež poukazují na "enormní migrantský tlak", pod kterým tato dvě města jsou. Informace přichází poté, co se 6. února stovky migrantů pokusily dostat z Maroka do Ceuty. Incident skončil tragédií. Počet obětí tlačenice na pláži Tarajal se vyšplhal na celkových patnáct. ..

Evropská komise požaduje od Španělska vysvětlení, proč úředníci na stanici poblíž hraničního přechodu ve snaze odstrašit skupinu od vstupu používali gumové projektily. Policejní zdroje také poukazují na "dobře strukturované zločinecké organizace", zabývající se transportem tisíců imigrantů, toužících se dostat do Evropy. 

Mnoho z budoucích migrantů nemá prostředky na zaplacení mafii, takže pokusy o přeskočení bariér v Ceutě a Melille jsou "jejich jedinou možností, jak se dostat z Maroka na španělskou půdu, protože to nic nestojí a může to být provedeno kdykoli," uvádějí bezpečnostní zdroje. Pokusy o překročení hranice na lodi jsou riskantnější a migranti musejí zaplatit před naloděním. 

Při mnoha příležitostech znají migranti dopředu datum, kdy dojde k masovému pokusu o zdolání bariér. Stejné zdroje uvádějí, že se do Mauretánie dostala informace o pokusu plánovaném na šestého února ve čtyřdenním předstihu, což pobídlo jednu skupinu k okamžité cestě do Ceuty, aby se mohla zúčastnit.

Autority uvádějí, že jsou hluboce znepokojeny také nárůstem pokusů o převážení imigrantů přes hranici ve vozidlech s tajnými odděleními.

 

You have no rights to post comments

Submit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn