US - Creeping sharia, 13. 2. 2014 - Neúspěšné trestní stíhání údajného somálského piráta a fakt, že díky tomuto neúspěchu může žít volně a permanentně v USA, opět dokazuje rizika souzení podezřelých z terorismu u amerických soudů. Před několika týdny čelil Ali Mohamed Ali možnosti závazného trestu doživotí za případ pirátství z roku 2008 u pobřeží Jemenu, incident velmi podobný tomu z filmu Kapitán Phillips. Nyní je Somálec v imigrační vazbě ve Virginii a žádá o trvalý azyl v USA. Ali, obviněný...

z pirátství za práci tlumočníka a vyjednávače pro skupinu pirátů, byl částečně zproštěn viny v listopadu po soudu ve Washingtonu. Žalobci původně přislíbili obnovení soudu, ale minulý měsíc se rozhodli nepokračovat v jeho případu.

To je přesně taková situace, které se dlouho báli odpůrci amerických kriminálních soudů pro podezřelé z Al-Káidy, chycené v zahraničí: vláda u soudu neuspěje a soudy nakonec nařídí propustit osobu obviněnou z terorismu, aby žila legálně mezi Američany.

 "Je to soud, ne hra," řekl Cully Stimson, bývalý vojenský žalobce, nyní hodnostář obrany v nadaci Dědictví. "Spravedlnost má spoustu různých kliček a háčků...musí se to opravdu dobře promyslet na nejvyšší vládní úrovni, než sem někoho přivedeme." Jeden současný federální žalobce ve věcích terorismu řekl, že Aliho případ a možnost jeho eventuálního propuštění jsou dalším důvodem, proč by zahraniční podezřelí z Al-Káidy, zadržení v zámoří, neměli být přemístěni do USA, ale měli by být zadrženi na Guantánamu nebo nějaké jiné základně.

Dokonce i někteří zastáni uzavření Guantánama a spoléhání na americké civilní soudy, aby soudily údajné teroristy, souhlasí, že kolaps Aliho případu zvýrazňuje možné negativní stránky přivážení podezřelých k americkým soudům.

"Tady opravdu dochází na lámání chleba," řekla Karen Greenberg z Fordham University. "Toto je ten typ případu, kdy se někdo může podívat a říct: Podívej se, jak je to děsivé...Není možné říct, že se tím bude zabývat Ministerstvo spravedlnosti, a pak nebýt schopni vypořádat se s osvobozujícím rozsudkem."

"Jakmile jednou vláda přepraví zadržené do USA, již to nebude snadné rozhodnout, co s nimi bude nebo nebude dělat. Jedná se také o to, co s nimi bude nebo nebude dělat federální soudce," napsal v roce 2009 do Národního právnického žurnálu lídr senátní menšiny Mitch McConnell.

 

 

You have no rights to post comments

Submit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn